Ostatnia środa przyniosła rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki monetarnej przez Fed, który obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co było większą obniżką, niż przewidywały rynki i ekonomiści. Inwestorzy uznali, że Fed działa prewencyjnie w obliczu dalszego pogarszania się sytuacji na rynku pracy, zamiast reagować z opóźnieniem. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji 2-10 lat wystromiła się i teraz po raz pierwszy od 2022 roku nie jest już odwrócona.
Korzystanie z wcześniejszych cykli obniżek stóp jako przewodnika po obecnym ma swoje ograniczenia z dwóch powodów:
1) nie spodziewamy się recesji, ale ożywienie gospodarcze powinno być bardzo stopniowe, zwłaszcza w Europie;
2) dezinflacja była silna, ale jednocześnie wystąpiła we wczesnej fazie w cyklu, ze względu na specyfikę ery postCovid.
W rezultacie, przed pierwszymi obniżkami stóp przez EBC/Fed wyceny akcji wyjątkowo wzrosły, a sektory cykliczne radziły sobie lepiej niż zwykle. Zarówno rynek akcji, jak i sektory cykliczne wydają się obecnie handlować zgodnie z bieżącymi danymi o aktywności gospodarczej, jeśli porównamy je z PMI, podczas gdy zazwyczaj wyglądałyby na „wyjątkowo tanie” na początku cyklu obniżek stóp przez banki centralne.
To również sprawia, że rynek akcji może być podatny na rozczarowania związane ze wzrostem gospodarczym w przyszłości. W perspektywie 12 miesięcy wierzymy jednak, że recesji prawdopodobnie uda się uniknąć. Stopa oszczędności w Europie powinna w końcu spaść, co zwiększy konsumpcję, a inwestycje powinny się odbić, gdy wybory w USA będą za nami, a sektor produkcyjny zyska na niższych stopach procentowych.
Wzrost gospodarczy jest kluczowy dla rynku akcji
Kiedy cykl obniżek stóp procentowych nie jest związany z recesją, indeks S&P 500 rośnie o 22% w ciągu roku po pierwszej obniżce Fed, a indeks SXXP wzrasta o 27% (przy maksymalnym spadku o około 5% dla obu indeksów) (tabela poniżej). W przypadku cykli obniżek stóp przez EBC, indeks SXXP rośnie o 31% w sytuacji braku recesji (tabela poniżej).
Comments