top of page

Kompas Dnia - przed nami stracona dekada dla rynku akcji? Podpowiadamy jak się do niej przygotować

Zdjęcie autora: Kompas Rynkowy Kompas Rynkowy

Najnowszy raport Goldman Sachs wskazuje, że nadchodząca dekada może przynieść znacznie niższe stopy zwrotu z amerykańskiego rynku akcji niż obserwowano w ostatnich latach.

Analitycy dokonali prognozy długoterminowych zwrotów z akcji opierając się na modelu pięciu kluczowych zmiennych: (1) aktualna wycena, (2) koncentracja rynku akcji, (3) stopy procentowe, (4) rentowność spółek i (5) częstotliwość występowania recesji.

Jednym z najważniejszych wniosków z badania przeprowadzonego przez zespół analityczny Goldmana jest to, że 10-letnia (lata 2024-2034) zannualizowana nominalna stopa zwrotu dla indeksu S&P 500 ważonego kapitalizacją wyniesie tylko 3%, z najbardziej prawdopodobnym zakresem zwrotów pomiędzy -1% a 7%. Oznacza to, że indeks w najbliższych latach będzie miał poważne problemy nie tylko aby pokonać rentowność obligacji, ale również inflację. To badanie skłania do refleksji nad tym, w jaki sposób inwestorzy powinni się przygotować na taki scenariusz. Analitycy zwracają uwagę na przewagę, jaką może mieć w tym okresie inwestowanie aktywne nad pasywnym i nabiera to szczególnego znaczenia w okresie skrajnie wysokich wycen i skrajnie wysokiej koncentracji rynkowej.

Prognoza rynek akcji w USA
Prognoza rynek akcji w USA

Skrajnie wysoka koncentracja

Obecny poziom koncentracji rynkowej w indeksie S&P 500, gdzie największe spółki odpowiadają za dużą część kapitalizacji rynkowej, jest najwyższy od 100 lat. Większa część indeksu zależy aktualnie od wyników kilku dominujących firm, co zwiększa ryzyko związane z pojedynczymi spółkami, ograniczając znacząco dywersyfikację. Taki stan rzeczy może skutkować niższymi zwrotami z inwestycji pasywnych w szeroko zdywersyfikowane indeksy, ponieważ wzrost staje się bardziej skoncentrowany na kilku „supergwiazdach” rynku.

Koncentracja rynku akcji
Koncentracja rynku akcji

Goldman Sachs podkreśla, że w okresach skrajnie wysokiej koncentracji, takich jak obecnie, inwestowanie aktywne może okazać się bardziej efektywne, ponieważ inwestorzy aktywni mogą unikać nadmiernie wycenionych spółek i poszukiwać alternatywnych źródeł wzrostu. Z kolei inwestorzy pasywni, będący uzależnieni od składu indeksu, narażeni są na ryzyko spadku wartości akcji spółek dominujących.

Ponadto, wzrost zainteresowania inwestowaniem pasywnym w indeksy ETF w ostatniej dekadzie pogłębił problem nadmiernej koncentracji. Działa tu mechanizm samowzmacniającej się pętli. Im więcej jest napływów pasywnych do ETF, tym większy popyt na spółki o wysokich udziałach w danym indeksie, co prowadzi do jeszcze większej koncentracji.

inwestowanie pasywne

Napędzany napływami wzrost wybranej grupy „supergwiazd” wyjaśnia, dlaczego indeks S&P 500 ważony kapitalizacją jest jednocześnie wysoko skoncentrowany i notowany przy wysokim wskaźniku P/E. Premia wyceny dla 10 największych akcji w porównaniu do reszty rynku jest największa od bańki internetowej w 2000 roku.

wycena rynku akcji
wycena rynku akcji

Historycznie trudno było spółkom "supergwiazdom", utrzymać wysoką dynamikę wzrostu sprzedaży i rentowność marż przez dłuższy czas. W ciągu ostatnich 40 lat udział tych unikalnych "supergwiazd", które były w stanie rosnąć w tempie 20% rocznie, gwałtownie malał w ciągu dekady, a tylko 3% firm utrzymywało to tempo wzrostu przez 10 lat. Ponadto mniej niż 1% firm utrzymało marżę EBIT powyżej 50% przez 10 kolejnych lat.

10 największych spółek w indeksie S&P 500 obecnie notuje ujemną premię za ryzyko wynoszącą -60 punktów bazowych w porównaniu do nominalnych rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA, co jest sytuacją niespotykaną na amerykańskim rynku akcji od początku lat 2000. Pozostałe 490 spółek łącznie handluje z dodatnią premią za ryzyko wynoszącą 140 punktów bazowych.

Wyższe ryzyko i mniejsza dywersyfikacja jako czynniki ryzyka

Wysoki poziom wycen (wskaźnik CAPE dla S&P 500 wynosi obecnie 38x) i zwiększona zmienność związana z koncentracją zwiększają ryzyko strat. Inwestowanie aktywne pozwala na podejście selektywne, gdzie można dywersyfikować portfel poprzez dobór firm o solidnych fundamentach, ale jednoczesne unikanie nadmiernie wycenionych spółek. Innymi słowy, podejście pasywne prowadzi aktualnie do nadmiernego skupienia się na kilku firmach, co może skutkować potencjalnie większymi stratami, gdy rynek przejdzie w fazę głębszej korekty lub bessy.

Prognoza niższych zwrotów w kontekście obligacji i inflacji

Goldman Sachs sugeruje, że przy obecnych poziomach wycen akcji i oczekiwanych stopach zwrotu, istnieje 72% prawdopodobieństwa, że indeks S&P500 osiągnie gorsze wyniki niż obligacje skarbowe w perspektywie dekady. Ponadto Goldman Sachs szacuje, że prawdopodobieństwo, że akcje będą miały gorsze wyniki niż inflacja w ciągu najbliższych dziesięciu lat, wynosi aż 33%, co jest ponad dwukrotnie wyższą wartością w porównaniu do historycznej średniej wynoszącej 13%.

W takim środowisku aktywni inwestorzy mogą lepiej zarządzać ryzykiem poprzez elastyczne podejście do alokacji zarówno pomiędzy klasami aktywów (akcje, obligacje, surowce, waluty) jak i pomiędzy poszczególnymi spółkami, sektorami i branżami oraz dostosowując portfel w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe, co może dać im istotną przewagę nad podejściem pasywnym w najbliższej dekadzie.

Aktywne podejście do inwestowania jako recepta na trudną dekadę?

Nie oceniamy wyników badania analityków Goldman Sachs. Kluczowe ryzyka dla tej prognozy to strukturalnie wyższe poziomy wyceny i koncentracji w przyszłości niż w przeszłości, w takim przypadku przyszłe stopy zwrotu prawdopodobnie byłyby wyższe niż przewiduje ten model. Takie scenariusze są możliwe, jeśli pojawienie się AI pozwoli kilku największym spółkom na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu, wysokiej rentowności oraz wysokiego udziału w indeksach rynkowych. Jeśli korzyści z powszechnego wdrożenia AI rozprzestrzenią się na całą gospodarkę, mogłoby to dodatkowo zwiększyć zyski, wyceny i stopy zwrotu na poziomie indeksu.

Jednak należy mieć świadomość, że przed inwestorami prawdopodobnie stoi trudniejszy okres, w którym wyzwania takie jak wysoka koncentracja rynkowa, wysokie wyceny i ryzyko niewystarczającej dywersyfikacji będą stanowiły problem dla strategii pasywnych. Inwestowanie aktywne, umożliwiające selektywny dobór aktywów do portfela, właściwą selekcję spółek, zarządzanie ryzykiem oraz elastyczne dostosowanie do zmiennych warunków rynkowych, wydaje się korzystniejszą strategią, bez względu na to czy przed Goldman Sachs ma rację czy nie. Natomiast w przypadku gdy spełni omawiany tu scenariusz, to podejście aktywne do inwestowania może istotnie pomóc inwestorom osiągnąć lepsze wyniki i zminimalizować ryzyko w okresie, gdy standardowe indeksy mogą przynosić jedynie marginalne stopy zwrotu.


Jak przygotować się na ten trudny okres?

Jesteśmy z pełni przekonani, że w obliczu nadchodzących wyzwań rynkowych świadomi inwestorzy stoją przed potrzebą włączenia bardziej zaawansowanych narzędzi wspierających inwestora w podejmowaniu przez niego decyzji inwestycyjnych. Nasze rozwiązanie w postaci Kompasu Premium może stanowić cenne wsparcie dla inwestora, oferując szereg unikalnych narzędzi makroekonomicznych, fundamentalnych, ilościowych pozwalających na bardziej świadome poruszanie się po często skomplikowanym rynku akcji.


Dlaczego warto do nas dołączyć?

Modele makroekonomiczne i zarządzanie ryzykiem

W Kompasie Premium wykorzystujemy zaawansowane modele makroekonomiczne, które na bieżąco monitorują globalne otoczenie makroekonomiczne. Funkcja nowcastingu w modelach Makro Kompasu dostarcza aktualne prognozy w czasie rzeczywistym, co pozwala inwestorom z odpowiednim wyprzedzeniem dostosować swoje decyzje do zmieniających się warunków gospodarczych i rynkowych.

Zaufani dostawcy danych

Modele fundamentalne i rankingi spółek

W ramach Kompasu Premium udostępniamy również w ramach rankingów spółek nasze unikalne oceny fundamentalne spółek i sektorów (analizujemy ponad 9tysięcy spółek notowanych na GPW, NYSE i NASDAQ), modele ilościowe monitorujące codzienne przepływy kapitału w ramach akcjonariatu oraz ogólną ocenę spółki w skali od 1 do 99, co pozwala szybko i skutecznie ocenić sytuację na akcjach danej spółki i perspektywy jej rozwoju. Rankingi spółek umożliwiają szybkie porównanie potencjału inwestycyjnego spółek notowanych na danym parkiecie, w łatwy i przystępnym sposób identyfikując te, które mają silne fundamenty i korzystne perspektywy wzrostu. W trudnym środowisku, gdzie nie wszystkie sektory będą rosnąć w równym tempie, wybór odpowiednich spółek staje się kluczowy. Rankingi pozwalają na selektywne inwestowanie w spółki o stabilnych fundamentach i najlepszych perspektywach, jednocześnie umożliwiając minimalizowanie ekspozycji na te bardziej podatne na spadki.

Modele ilościowe obejmujące szerokie spektrum rynków finansowych

W dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym modele ilościowe Kompasu codziennie monitorują szeroką gamę rynków finansowych. W ramach kompleksowej analizy "międzyrynkowej", codziennie badamy sytuację na wielu rynkach (derywatów, walutowym, długu, stóp procentowych itd.), oceniając w naszych modelach aktualny sentyment rynkowy i pozycjonowanie inwestorów, dostarczając aktualny i realny obraz klimatu panującego na rynkach finansowych, co pomaga w skutecznym dostosowaniu portfela do aktualnych warunków i lepszym zarządzaniu ryzykiem portfela.

Podsumowanie

Kompas Premium to kompleksowe narzędzie, które wspiera inwestorów w trudnych warunkach rynkowych, łącząc najnowsze modele makroekonomiczne, analizy fundamentalne oraz zaawansowane narzędzia ilościowe. Dzięki dostępowi do aktualnych i kompleksowych danych inwestorzy mogą lepiej zarządzać ryzykiem, optymalizować swoje portfele i podejmować bardziej świadome decyzje w zmiennym środowisku inwestycyjnym.



Wszystkie treści zawarte na stronie www.kompasrynkowy.pl (dalej Serwis) mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu. Zawarte w Serwisie dane, raporty, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie stanowią w szczególności:

a. usług doradztwa inwestycyjnego lub udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 89),

b. rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”.


Comments


bottom of page