top of page

Kompas Dnia - zmiana EPS na rynkach wschodzących to sygnał do optymizmu?

W ostatnich latach rynki wschodzące (EM) borykały się z szeregiem wyzwań, które hamowały wzrost zysku na akcję (EPS). Problemy te wynikały przede wszystkim ze słabego wzrostu gospodarczego w Azji, osłabienia walut oraz efektów rozcieńczenia. Jednak obecny rok przynosi zmianę kierunku wiatru na tych rynkach, co może być pozytywnym sygnałem dla inwestorów.


Najnowsze rewizje EPS dla EM pokazują, że EPS (liczone w walucie lokalnej) na następne dwanaście miesięcy (NTM) wzrosły o 1,9%, co jest wynikiem lepszym niż w większości innych regionów, z wyjątkiem Japonii. W Japonii głównie słabość waluty przyczyniła się do wzrostu zysków. Siła tego trendu jest szczególnie widoczna w dużych gospodarkach EM, takich jak Korea, Tajwan i Indie. Co więcej, aż 19 z 23 rynków EM w indeksie MSCI EM bez Chin odnotowało pozytywne rewizje w tym roku. W porównaniu, w zeszłym roku pozytywne rewizje miało tylko 13 rynków, a MSCI EM bez Chin wzrosło o 16% w dolarach amerykańskich – wszystko to miało miejsce w listopadzie i grudniu.Ta zmiana trendu może sygnalizować początek wzrostu cen akcji EM w pierwszej połowie roku, napędzanego kontynuacją wzrostu EPS. Co ciekawe, na poziomie PKB, konsensusowe szacunki są ciągle podnoszone dla gospodarek EM bez Chin, co stawia je wyżej niż prognozy dla Europy, choć największe korekty dotyczą Stanów Zjednoczonych.


Warto zauważyć, że "przepaść PKB" między rynkami nie zawsze przekłada się na przewagę akcji EM, głównie ze względu na to, że europejskie firmy czerpią korzyści z globalnego wzrostu. Niemniej jednak, wraz z powrotem stóp procentowych do 3-miesięcznych maksimów, można oczekiwać, że właśnie osiągamy na nich szczyt i wkrótce ogólne wyceny akcji zostaną wsparte przez ich spadek. To kolejny argument przemawiający za zwiększeniem ekspozycji na rynki wschodzące w porównaniu z tradycyjnymi strategiami inwestycyjnymi.


Jak na tym tle wygląda rynek polski?

Pod względem wycen nadal znajdujemy się w dolnym percentylu 20-letnich wahań. Jednak prognozy na 2024 roku dla naszych spółek nie są optymistyczne i zakładają spadek EPS na poziomie -13,1%. Z drugiej strony tak niskie prognozy będzie łatwiej zaskoczyć pozytywnym realnym odczytem. Ponadto, nasz rynek giełdowy, pomimo silnych napływów kapitału na rynki EM, nadal jest niedoważony przez globalne fundusze, co w połączeniu z ewentualnym pozytywnym zaskoczeniem wynikami spółek, może prowadzić do dalszych wzrostów na GPW.

Czy obserwowany wzrost EPS na rynkach wschodzących jest sygnałem do optymizmu dla globalnych inwestorów? Z pewnością warto śledzić te rynki w nadchodzących miesiącach, gdyż mogą one zaoferować atrakcyjne możliwości wzrostu w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych.

Jakie akcje wybrać, aby wykorzystać omawiane zmiany na rynkach akcji?

Dołącz do Kompas Premium i zyskaj dostęp do naszych portfeli oraz unikalnych modeli i narzędzi, które pomogą Ci wybrać najlepsze spółki, potencjalnych liderów kolejnej fali hossy.


W Kompasie Rynkowym doskonale rozumiemy, że w dzisiejszym dynamicznym świecie finansów, dostęp do rzetelnych, aktualnych i przede wszystkim skutecznych analiz rynkowych jest kluczem do osiągnięcia sukcesu inwestycyjnego. Z tego powodu uruchomiliśmy usługę Kompas Premium, która ma na celu otworzyć Tobie drzwi do głębszego zrozumienia rynków globalnych, uzyskując przewagę, której potrzebujesz, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Dlaczego Kompas Premium?

  • Ekskluzywne Analizy: Otrzymuj dostęp do pogłębionych raportów i analiz, które zapewniają jasny obraz na dynamikę zarówno rynków wschodzących jak i rozwiniętych, efektywne strategie i modele dla rynku akcji i wiele więcej. Nasze raporty są przygotowywane przez doświadczonych praktyków, którzy codziennie śledzą rynek, aby dostarczać Ci kluczowych informacji, bez zbędnego szumu informacyjnego.

  • Zwiększ Swoją Efektywność: Nie będziesz już potrzebował przeglądać codziennie setek stron, analiz, komentarzy, które często są niespójne ze sobą i trudno ocenić co ma znaczenie dla rynków a co jest zwykłym szumem informacyjnym. W Kompasie wybieramy to co jest najważniejsze w kontekście rynków, a wszystko przedstawione jest w ramach spójnej strategii co ułatwia zrozumienie.

  • Oszczędność czasu i pieniędzy : Dzięki gotowym unikalnym modelom i strategiom, nie musisz już spędzać wielu godzin w tygodniu na śledzeniu i analizowaniu tego co się dzieje na rynkach. Oszczędzisz pieniądze na płatnym dostępie do danych i innych portali, które tylko wprowadzają chaos i nadmiarowy szum informacyjny. W Kompasie Premium wystarczy kilka minut w tygodniu aby skupić się tylko na tym, co tak na prawdę warte jest Twojej uwagi i skutecznie ocenić to w jakim miejscu swojego cyklu znajdują się aktualnie rynki.

  • Bezpośredni Dostęp: Jako subskrybent Premium, będziesz miał bezpośredni dostęp do naszego zespołu analityków. Masz pytania? Szukasz szczegółowych wyjaśnień? Nasi eksperci są tutaj, aby pomóc.

  • Przewaga Informacyjna: W świecie, w którym informacja to potęga, Kompas Premium zapewnia Ci dostęp do ekskluzywnych danych, prognoz i perspektyw, które nie są ogólnodostępne w mainstreamowych mediach. Bądź krok przed innymi inwestorami, dysponując wiedzą, która może zdecydować o sukcesie Twoich inwestycji.

  • Wsparcie w Decyzjach Inwestycyjnych: Nasze strategie i modele są projektowane tak, aby wspierać Cię w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych, sprawiając że robisz to z większą pewnością i pełną świadomością, dzięki czemu czujesz się komfortowo i bezpiecznie otwierając i trzymając w portfelu określone instrumenty.

Dołącz do Kompas Premium już Dzisiaj

Inwestowanie bez wsparcia ekspertów może być jak żeglowanie bez kompasu. Kompas Premium to Twój przewodnik po burzliwych wodach rynków finansowych, oferujący ciągłą aktualizację wiedzy i narzędzi niezbędnych do osiągnięcia celów inwestycyjnych.

Nie czekaj na przyszłe sukcesy. Zacznij budować je dziś z Kompas Premium. Dołącz do naszej społeczności skutecznych inwestorów i odkryj, jak możemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele finansowe.Kompas Premium - Twój klucz do świata mądrych inwestycji.


Z pozdrowieniami,

Zespół Kompasu Rynkowego

Comments


bottom of page