top of page

Kompas Dnia - akcje zagranicznych spółek kończą sezon publikacji wyników za 1Q. Podsumowanie wyników w pigułce.

Ryzyko stagflacyjne w Stanach Zjednoczonych oraz jastrzębia reakcja stóp procentowych wywarły negatywny wpływ na rynki akcji w kwietniu. Jakie są konsekwencje tego dla inwestorów? Czy możemy spodziewać się stabilizacji czy też kolejnych wstrząsów i jaki perspektywy mają aktualnie akcje zagranicznych spółek? Przeanalizujmy najnowsze wydarzenia na globalnej scenie gospodarczej i ich wpływ na rynki finansowe.


Sytuacja gospodarcza w USA

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy w Stanach Zjednoczonych wyraźne oznaki środowiska stagflacyjnego, co odbiło się na rynkach akcji. Dodatkowo, jastrzębia reakcja stóp procentowych spowodowała duże zamieszanie na rynkach. Spadek aktywności gospodarczej w połączeniu z ostrzejszą polityką monetarną może mieć istotne konsekwencje dla inwestorów, zarówno w USA, jak i na całym świecie.


Jaka strategia na najbliższą przyszłość?

W obliczu trudnej sytuacji na rynkach, warto przyjrzeć się perspektywom na przyszłość. Mimo, że sezonowość wiosna/lato jest zwykle mniej niekorzystna, a niepewność związana z nadchodzącymi wyborami w USA rośnie, istnieją również pozytywne czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Z jednej strony, pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA, Federal Reserve nie sygnalizuje podwyżek stóp procentowych, co sprzyja utrzymaniu narracji przyspieszenia aktywności gospodarczej i kontynuacji wzrostów na rynkach akcji. Z drugiej strony, w Europie obserwujemy pozytywny trade-off pomiędzy polityką a wzrostem gospodarczym (tj. obniżki stóp w przyspieszenie aktywności gospodarczej) , co może stanowić dodatkowe wsparcie dla rynków.

Wyniki finansowe spółek okazały się bardziej odporne, niż się początkowo spodziewano. Wartości EPS przekroczyły w zdecydowanej większości oczekiwania, a prognozy na przyszłość są optymistyczne. Wyceny akcji w Europie wydają się również atrakcyjne, co może przyczynić się do dalszego wzrostu na tamtejszych giełdach.

EPS prognozy
Odsetek spółek z indeksu S&P500, które opublikowały EPS wyższy od prognoz
Odsetek spółek z indeksu S&P500, które opublikowały EPS poniżej prognoz
Odsetek spółek z indeksu S&P500, które opublikowały EPS poniżej prognoz
Wskaźnik zaskoczeń EPS dla STOXX Europe 600
Wskaźnik zaskoczeń EPS dla STOXX Europe 600

Preferowana strategia dla inwestorów?

W obliczu zmieniającej się sytuacji na rynkach finansowych zalecamy zachowanie ostrożności i selektywność w wyborze aktywów inwestycyjnych, zwracając uwagę na sektory, które mogą odnieść korzyści w obecnej sytuacji rynkowej.

Zachowujemy taktyczne przeważanie na rzecz Europy w stosunku do USA i spodziewamy się, że akcje małych spółek zagranicznych również skorzystają z rosnącej szerokości rynku. Sektory cykliczne, takie jak przemysł i technologia, wydają się nieco przecenione w stosunku do fundamentów, a branża motoryzacyjna boryka się z trudnościami. Preferujemy wybrane ekspozycje konsumenckie (dobra luksusowe, rekreacja, handel detaliczny), surowce/materiały i finanse.

Szerokość rynku S&P500 vs STOXX Europe 600
Szerokość rynku S&P500 vs STOXX Europe 600
realne rentowności
Realne rentowności w USA a spółki o małej kapitalizacji
spółki cykliczne, defensywne, wartościowe, wzrostowe
Porównanie kategorii spółek europejskich

Wyniki za I kwartał pokonały w zdecydowanej większości oczekiwania, a pomogły w tym wyjątkowo odporne marże. Perspektywy na najbliższą przyszłość pozostają pozytywne. Rewizje EPS były nieznacznie negatywne od początku roku, ale ostatnio się ustabilizowały. Wierzymy, że wzrost jednocyfrowy EPS w '24 roku jest osiągalny ze względu na sprzyjające efekty bazowe, podczas gdy umiarkowany wzrost PKB powinien utrzymać marże i przychody. Wyceny spółek nieco poprawiły się po ostatnim cofnięciu, a w Europie nie wydają się zbyt wyśrubowane, przy wskaźniku P/E na poziomie około 13,5, czyli nadal poniżej długoterminowej średniej wynoszącej 13,8. Widzimy miejsce dla dalszego umiarkowanego wzrostu wycen w związku z nadchodzącym cyklem obniżek stóp procentowych banku centralnego i odpornymi wynikami finansowymi, co może wspierać wyceny na SXXP, DAX i naszym rodzimym WIG.


wskaźnik P/E, C/Z
Wskaźnik prognozowany C/Z dla spółek strefy euro

fwd P/E SPX
Wskaźnik prognozowany C/Z dla spółek z indeksu S&P500

marża netto dla SPX Stoxx600
Poziom marż netto w % dla indeksów STOXX Europe 600 oraz S&P500

Wskaźnik EPS dla spółek z USA i Europy
Wskaźnik EPS dla spółek z USA i Europy
Zmiana wskaźnika EPS
3-miesięczna zmiana wskaźnika EPS dla USA, Europy i Wielkiej Brytanii

Zmiana procentowa r/r wskaźników EPS oraz P/E dla spółek europejskich
Zmiana procentowa r/r wskaźników EPS oraz P/E dla spółek europejskich
Napływy kapitału na światowe rynki akcji
Napływy kapitału na światowe rynki akcji
Prognozy wyników spółek z podziałem na poszczególne kraje
Prognozy wyników spółek z podziałem na poszczególne kraje

Dołącz do Kompas Premium aby być na bieżąco z aktualnymi trendami na rynkach. Zyskaj dostęp do unikalnych rankingów i realnych portfeli akcji polskich i zagranicznych spółek, ponadto otrzymasz dostęp do zaawansowanych modeli makro, fundamentalnych oraz modeli ilościowych które pozwolą ci z wyprzedzeniem dostosować portfel do zmieniających się warunków.

Pozdrawiam

Maciej

Comments


bottom of page