top of page

Szanowny Inwestorze

 

Chciałbym Cię serdecznie powitać i podziękować za okazane zainteresowanie i zaufanie.

W 2021 roku narodził się pomysł stworzenia czegoś, co dotąd nie istniało na polskim rynku: umożliwić dostęp detalicznym inwestorom do badań i analiz wykorzystywanych przez profesjonalnych inwestorów. Wyobraziłem sobie, że możliwe jest wyrównanie szans pomiędzy zwykłymi inwestorami a zarządzającymi w funduszach inwestycyjnych czy funduszach hedgingowych. Moje podejście do inwestowania z pewnością różni się od tego, z czym spotykasz się na co dzień.

Po wielu latach żmudnych poszukiwań, testowania różnych metodologii i strategii, pierwszym krokiem we właściwym kierunku okazało się oderwanie się od głównego nurtu mediów finansowych, od tzw. mainstreamu. Przez wiele lat szukałem inspiracji pracując dla wielu instytucji, prowadząc liczne badania i analizy, które w końcu pozwoliły mi zbudować specyficzny, logiczny i powtarzalny proces poruszania się po świecie globalnych rynków finansowych. Metodologię stosuje od wielu lat i ewoluuje ona wraz z rozwojem rynków. Postanowiłem podzielić się tą wiedzą, bo nic tak nie rozwija i nie pobudza do działania jak knowledge sharing.

Globalne makro jest kategorią pełną chaosu, dezinformacji, błędnych narracji i charyzmatycznych szarlatanów bezustannie wieszczących albo koniec świata albo niekończącą się hossę pokoleniową. W przeciwieństwie do tego wprowadziłem do mojego procesu odpowiednie dane, testy wsteczne i strukturę systemową. Kompas Rynkowy ma być platformą, dzięki której będę mógł dzielić się swoją pracą i doświadczeniem z innymi. Udostępniam unikalne modele makro, sentymentu, zmienności, przepływów kapitału wspierające proces podejmowania decyzji na globalnych rynkach akcji.

Rynek finansowy słynie z tego, że polega na żargonie oraz systemie nieprzejrzystej i mocno skomplikowanej sieci powiązań. Ekonomia jest pod tym względem jedną z najtrudniejszych dyscyplin naukowych. Dobrą wiadomością jest to, że w rzeczywistości tylko kilka zmiennych ekonomicznych faktycznie wpływa na zwroty z klas aktywów. Moim celem jest pomóc Ci w skutecznym usunięciu codziennego szumu bezwartościowych informacjami i narracji, które "mainstream" codziennie zalewa rynki finansowe, aby skupić uwagę na tych elementach które mają naprawdę znaczenie.

W strategii, którą chciałbym się z Tobą podzielić, koncentrujemy się na lepszym zrozumieniu globalnego cyklu gospodarczego i tego, jak rynki poszczególnych aktywów poruszają się, aby odzwierciedlić dany cykl.

W ramach podejścia "odgórnego" badamy i analizujemy gospodarki oraz instrumenty finansowe na całym świecie, tworząc przejrzysty obraz i drogowskaz zarówno dla krótkoterminowego tradingu jak i średnio oraz długoterminowych inwestycjach.

Maciej Czajka

Założyciel Serwisu

81C470B8-C255-4B59-8768-FB1B4BD8D737.jpeg

01

Dlaczego makro ma znaczenie?

 

W Kompasie Rynkowym wierzymy, że zasadniczo istnieją tylko dwie szerokie zmienne, które wpływają na ceny poszczególnych aktywów: idiosynkratyczna i systematyczna (znana również jako „makro”).

 

Podczas gdy wielu inwestorów ma zdecydowane poglądy na temat idiosynkratycznych czynników napędzających aktywa (dynamika biznesowa w przypadku akcji, kwestie łańcucha dostaw w przypadku towarów itp.), bardzo niewielu inwestorów ma przekonujące ramy do zrozumienia systematyki.

 

Brak zrozumienia zachodzących procesów frustruje inwestorów, gdy aktywa nie poruszają się tak, jak by tego oczekiwali przez dłuższy czas. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez S&P Global, „makro” odpowiada za około 50% wszystkich akcji cenowych. W Kompasie Rynkowym dostarczamy prosty, logiczny proces pozwalający spojrzeć na makro-środowisko z odpowiedniej perspektywy.

02

Cykl koniunkturalny: wzrost gospodarczy  i inflacja

 

Ogólnie rzecz biorąc, tak naprawdę istnieją tylko dwie zmienne ekonomiczne cyklu koniunkturalnego. Wzrost gospodarczy i inflacja. To nie jest skomplikowane. Jeśli dobrze zbadasz te dwie rzeczy, uzyskasz wiele innych cennych informacji. Cała nasza analiza – statystyki zatrudnienia i pracy, cykl kredytowy, analiza aktywności gospodarczej i konsumentów – jest umieszczana w kontekście wzrostu i inflacji. Dobra wiadomość jest taka, że wzrost i inflacja są przewidywalne. Nie poruszają się losowo. Istnieją trendy. Znalezienie właściwej strony tych trendów jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako inwestor.

Powodem, dla którego trendy są ważne, jest to, że cztery podstawowe klasy aktywów - akcje, obligacje, waluty i surowce - również poruszają się w trendach, odzwierciedlając realia otoczenia makro.

Z uwagi na to, że gospodarka jest cykliczna, dlatego porusza się w trendach, podobnie jak rynku finansowe.

Prawidłowe zidentyfikowanie cykli biznesowych jest tym co daje Ci ogromną przewagę. Jeśli to ignorujesz, Ryzyko Twojego portfela rynkowego istotnie wzrasta.

03

Czy rynki i gospodarka to jeden organizm?

W Kompasie Rynkowym wierzymy w racjonalność wszystkich inwestorów na całym świecie. Uważamy że handel oderwany od makro może być tylko krótkoterminowym odstępstwem. Ostatecznie zwycięża to co dzieje się w realnej gospodarce i jej otoczeniu. 

04

Pozycjonowanie i sentyment inwestorów

Spędzamy również dużo czasu na analizie danych związanych z pozycjonowaniem i nastawieniem uczestników rynku. Jest to ważne ponieważ rynki nie poruszają się w linii prostej w dużej mierze właśnie z powodu sentymentu i pozycjonowania. Jako inwestorzy chcemy być po właściwej stronie tych ruchów.

Nasze modele mapują ruchy i oczekiwania inwestorów, a następnie wskazują nam kiedy pozycjonowanie jest zbyt zatłoczone w jednym kierunku, a wtedy nawet niewielkie, sprzeczne z konsensusem, niespodziewane informacje mogą wywołać gwałtowne ruchy na rynku.

Lubimy kiedy nasz marko reżim zbiega się ze skrajnym, przeciwstawnym pozycjonowaniem się uczestników. Ponieważ gdy narracja konsensusu się odwróci, pojawi się wielu nabywców naszych aktywów.

Aby dowiedzieć się więcej o naszym procesie zapoznaj się z naszym pakietem Kompas Premium oraz pakietem edukacyjnym Akademia Inwestora

Makro Polskaa.jpg

Kilka słów o mnie

5A5A6CF0-4B43-480F-88CB-69A08B11A5BF2_edited.png

Maciej Czajka,
Główny analityk/Trader

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i bankowości o specjalizacji zarządzanie finansami.

Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - Licencja KNF nr. 2556.

Z rynkiem kapitałowym związany od 2003 roku. Wieloletnie doświadczenie instytucjonalne m.in. jako Portfolio Manager/FX Trader. Od kilku lat wyłącznie trading i zarządzanie własnym portfelem.

bottom of page