top of page

Szanowny Inwestorze

Niezmiernie jest mi miło powitać Cię na naszej stronie. Ja nazywam się Maciej Czajka i chciałbym zainteresować Cię naszą filozofią i unikalnym podejściem do inwestowania na rynkach.

 

Skąd w ogóle pomysł na Kompas Rynkowy?

Pomysł narodził się przede wszystkim z mojej głębokiej pasji do rynków kapitałowych. Po kilkunastu latach handlu na rynkach i bogatych doświadczeniach we współpracy z wieloma inwestorami detalicznymi pojawiła się we mnie potrzeba stworzenia czegoś, co dotąd nie istniało na polskim rynku: umożliwić dostęp detalicznym inwestorom do narzędzi i analiz dostępnym dotąd jedynie instytucjonalnym uczestnikom rynku. Wyobraziłem sobie, że możliwe jest wyrównanie szans pomiędzy zwykłymi inwestorami a zarządzającymi w funduszach inwestycyjnych czy funduszach hedgingowych. Dlatego za namową i z pomocą moich najbliższych przyjaciół, powstał projekt Kompasu Rynkowego.

 

Na jakim fundamencie zbudowany jest Kompas Rynkowy?

Kompas Rynkowy to nie jest kolejny nudny blog o inwestycjach, który dostarcza ci mainstremowy chaos informacyjny. To bardziej taka inwestycyjna mapa, która jest trochę jak skarb znaleziony po latach poszukiwań. W Kompasie Rynkowym nie idziemy ścieżką utartą przez mainstreamowe media finansowe. Głównym celem każdego skutecznego inwestora powinno być oderwanie się od codziennego zgiełku i szumu informacyjnego generowanego przez klikbajtych dziennikarzy i zacząć współpracę z ludźmi, którzy mają naprawdę dużo do powiedzenia w świecie inwestycji - takimi, którzy niekoniecznie krzyczą najgłośniej na Twitterze/X czy Youtube, ale potrafią skutecznie poruszać się w gąszczu ogromu bezużytecznych informacji.

Miałem to szczęście, że pracując za granicą natrafiłem na mentorów, którzy mieli ogromne doświadczenie inwestycyjne na skalę globalną. Dzięki ich wskazówkom zbudowałem solidny proces, który pomaga mi zrozumieć, co "tak naprawdę" się dzieje na globalnych rynkach finansowych i jak to wykorzystać w codziennym inwestowaniu. Postanowiłem się tym teraz podzielić, tworząc Kompas Rynkowy.

Mam wrażenie, że mainstreamowe media finansowe czasem zagłuszają głos mądrości, dlatego zdecydowałem się stworzyć coś, co sprawi, że inwestowanie stanie się bardziej zrozumiałe i przez to ciekawsze i rozwijające. Bo wiadomo, że dzielenie się wiedzą to najlepszy sposób na rozwijanie się i motywowanie do działania. Kompas Rynkowy to nie tylko narzędzia, modele, strategie, to także unikalny sposób obserwacji rynków finansowych, inny z którym spotykasz się na co dzień.

 

Z czego korzystamy w Kompasie Rynkowym?

Globalne makro jest kategorią pełną chaosu, dezinformacji, błędnych narracji i charyzmatycznych szarlatanów bezustannie wieszczących albo koniec świata albo niekończącą się hossę pokoleniową. W przeciwieństwie do tego w Kompasie Rynkowym wprowadzamy proces oparty na twardych danych, testach i badaniach wstecznych i strukturę systemową. Kompas Rynkowy ma być platformą, dzięki której będziesz mniej podatny na manipulacje i cały gigantyczny szum dezinformacyjny, który przetacza się przez rynki każdego dnia. Będziesz mógł skupić uwagę tylko na tym co ma aktualnie najważniejsze znaczenie.

Rynek finansowy słynie również z tego, że polega na żargonie oraz systemie nieprzejrzystej i mocno skomplikowanej sieci powiązań. Ekonomia jest pod tym względem jedną z najtrudniejszych dyscyplin naukowych. Dobrą wiadomością jest to, że w rzeczywistości tylko kilka zmiennych ekonomicznych faktycznie wpływa na zwroty z klas aktywów. Moim celem jest pomóc Ci w skutecznym usunięciu codziennego szumu bezwartościowych informacjami i narracji, które "mainstream" codziennie zalewa rynki finansowe, i skupieniu uwagi na tych elementach które mają naprawdę znaczenie.

W strategii/filozofii, którą chciałbym się z Tobą podzielić, koncentrujemy się na lepszym zrozumieniu globalnego cyklu gospodarczego i biznesowego, a także tego, jak rynki poszczególnych klas aktywów poruszają się, aby odzwierciedlić dany cykl.

W ramach podejścia "odgórnego" badamy i analizujemy gospodarki i rynki na całym świecie, tworząc przejrzysty obraz i drogowskaz zarówno dla średnioterminowego handlu jak i długoterminowych portfeli. Chciałbym, aby Kompas zbudował w Tobie potrzebę systemowego podejścia do rynków, żeby za Twoimi decyzjami inwestycyjnymi stał logiczny i powtarzalny proces. Wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej, niż gdy działamy w pojedynkę, dlatego zapraszam Cię gorąco do przyłączenia się i wspólnego budowania społeczności Kompasu. 

Maciej Czajka

Założyciel Serwisu "Kompas Rynkowy"

Maciej Czajka

01

Dlaczego makro ma znaczenie?

 

W Kompasie Rynkowym wierzymy, że zasadniczo istnieją tylko dwie szerokie zmienne, które wpływają na ceny poszczególnych aktywów: idiosynkratyczna i systematyczna (znana również jako „makro”).

 

Podczas gdy wielu inwestorów ma zdecydowane poglądy na temat idiosynkratycznych czynników napędzających aktywa (dynamika biznesowa w przypadku akcji, kwestie łańcucha dostaw w przypadku towarów itp.), bardzo niewielu inwestorów ma przekonujące ramy do zrozumienia systematyki.

 

Brak zrozumienia zachodzących procesów frustruje inwestorów, gdy aktywa nie poruszają się tak, jak by tego oczekiwali przez dłuższy czas. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez S&P Global, „makro” odpowiada za około 50% wszystkich akcji cenowych. W Kompasie Rynkowym dostarczamy prosty, logiczny proces pozwalający spojrzeć na makro-środowisko z właściwej perspektywy.

02

Cykl koniunkturalny: wzrost gospodarczy  i inflacja

 

Ogólnie rzecz biorąc, tak naprawdę istnieją tylko dwie zmienne ekonomiczne cyklu koniunkturalnego. Wzrost gospodarczy i inflacja. To nie jest skomplikowane. Jeśli dobrze zbadasz te dwie rzeczy, uzyskasz wiele innych cennych informacji. Cała nasza analiza – statystyki zatrudnienia i pracy, cykl kredytowy, analiza aktywności gospodarczej i konsumentów – jest umieszczana w kontekście wzrostu i inflacji. Dobra wiadomość jest taka, że wzrost i inflacja są w pewien sposób przewidywalne. Nie poruszają się losowo. Istnieją trendy. Znalezienie właściwej strony tych trendów jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako inwestor.

Powodem, dla którego trendy są ważne, jest to, że cztery podstawowe klasy aktywów - akcje, obligacje, waluty i surowce - również poruszają się w trendach, odzwierciedlając realia otoczenia makro.

Gospodarka jest cykliczna, tak więc również porusza się w trendach, podobnie jak rynki finansowe.

Prawidłowe zidentyfikowanie cykli biznesowych jest tym co daje Ci ogromną przewagę. Jeśli to ignorujesz, ryzyko Twojego portfela rynkowego istotnie wzrasta.

03

Czy rynki i gospodarka to jeden organizm?

W Kompasie Rynkowym wierzymy w racjonalność wszystkich inwestorów na całym świecie. Uważamy że handel oderwany od makro może być tylko krótkoterminowym odstępstwem. Ostatecznie zwycięża to co dzieje się w realnej gospodarce i jej otoczeniu. 

04

Pozycjonowanie i sentyment inwestorów

Spędzamy również dużo czasu na analizie danych związanych z pozycjonowaniem i nastawieniem uczestników rynku. Jest to ważne ponieważ rynki nie poruszają się w linii prostej w dużej mierze właśnie z powodu zmian sentymentu inwestorów. Jako trader chcesz być po właściwej stronie tych ruchów.

Nasze modele mapują ruchy i zmiany nastawienia inwestorów, a następnie wskazują nam kiedy pozycjonowanie jest zbyt zatłoczone w jednym kierunku, a wtedy nawet niewielkie, sprzeczne z konsensusem, niespodziewane informacje mogą wywołać gwałtowne ruchy na rynku.

Lubimy kiedy nasz marko reżim zbiega się ze skrajnym, przeciwstawnym pozycjonowaniem się uczestników. Ponieważ gdy narracja konsensusu się odwróci, pojawi się wielu nabywców naszych aktywów.

Aby dowiedzieć się więcej o naszym procesie zapoznaj się z naszym pakietem Kompas Premium oraz pakietem edukacyjnym dostępnym w Akademii Inwestora

Zespół Kompasu

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (spec. Zarządzanie Finansami).

Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - Licencja KNF nr. 2556.

Z rynkiem kapitałowym związany od 2003 roku.

Maciej Czajka

Maciej Czajka,
Inwestor/analityk 

Radosław Dwornik

Radosław Dwornik,
FX Portfolio Manager

Absolwent Szkoły Głównej Handlowe w Warszawie.

Chartered Financial Analyst (CFA).

Z rynkiem kapitałowym związany od 2010 roku.

bottom of page