top of page

Szanowny Inwestorze

 

Chciałbym Cię serdecznie powitać i podziękować za zainteresowanie się Kompasem Rynkowym.

Nazywam się Maciej Czajka i od wielu lat jestem związany z rynkami finansowymi. Z mojej pasji do rynków narodził się pomysł stworzenia czegoś, co dotąd nie istniało na polskim rynku: umożliwić dostęp detalicznym inwestorom do narzędzi i analiz dostępnym dotąd jedynie instytucjonalnym uczestnikom. Wyobraziłem sobie, że możliwe jest wyrównanie szans pomiędzy zwykłymi inwestorami a zarządzającymi w funduszach inwestycyjnych czy funduszach hedgingowych. Dlatego za namową i z pomocą moich najbliższych przyjaciół, powstał projekt Kompasu Rynkowego.

Moje podejście do inwestowania różni się od tego, z czym możesz spotykać się na co dzień. Jak dotarłem do tego miejsca, w którym aktualnie jestem i gdzie powstaje moje trzecie dziecko? (dlaczego trzecie? o pierwszy był Maks, a druga była Lila - oboje są moim całym życiem) Po wielu latach żmudnych poszukiwań, testowania różnych metodologii i strategii, pierwszym krokiem we właściwym kierunku okazało się oderwanie od głównego nurtu mediów finansowych, czyli od tzw. mainstreamu. Przez wiele lat szukałem inspiracji pracując dla wielu instytucji, prowadząc liczne badania i analizy, które w końcu pozwoliły mi zbudować logiczny i powtarzalny proces poruszania się po świecie globalnych rynków finansowych. Metodologię stosuje od wielu lat i ewoluuje ona wraz z rozwojem rynków. Postanowiłem podzielić się tą wiedzą, bo nic tak nie rozwija i nie pobudza do działania jak knowledge sharing.

Globalne makro jest kategorią pełną chaosu, dezinformacji, błędnych narracji i charyzmatycznych szarlatanów bezustannie wieszczących albo koniec świata albo niekończącą się hossę pokoleniową. W przeciwieństwie do tego wprowadziłem do mojego procesu twarde dane, testy wsteczne i strukturę systemową. Kompas Rynkowy ma być platformą, dzięki której będziesz mniej podatny na manipulacje i cały gigantyczny szum dezinformacyjny, który przetacza się przez rynki każdego dnia. 

Rynek finansowy słynie również z tego, że polega na żargonie oraz systemie nieprzejrzystej i mocno skomplikowanej sieci powiązań. Ekonomia jest pod tym względem jedną z najtrudniejszych dyscyplin naukowych. Dobrą wiadomością jest to, że w rzeczywistości tylko kilka zmiennych ekonomicznych faktycznie wpływa na zwroty z klas aktywów. Moim celem jest pomóc Ci w skutecznym usunięciu codziennego szumu bezwartościowych informacjami i narracji, które "mainstream" codziennie zalewa rynki finansowe, aby skupić uwagę na tych elementach które mają naprawdę znaczenie.

W strategii, którą chciałbym się z Tobą podzielić, koncentrujemy się na lepszym zrozumieniu globalnego cyklu gospodarczego i tego, jak rynki poszczególnych aktywów poruszają się, aby odzwierciedlić dany cykl.

W ramach podejścia "odgórnego" badamy i analizujemy gospodarki i rynki na całym świecie, tworząc przejrzysty obraz i drogowskaz zarówno dla średnioterminowego handlu jak i długoterminowych portfeli. Chciałbym, aby Kompas zbudował w Tobie potrzebę systemowego podejścia do rynków, żeby za Twoimi decyzjami inwestycyjnymi stał logiczny i powtarzalny proces. Wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej, niż gdy działamy w pojedynkę, dlatego zapraszam Cię gorąco do przyłączenia się do nowo powstającej społeczności Kompasu. 

Maciej Czajka

Założyciel Serwisu "Kompas Rynkowy"

81C470B8-C255-4B59-8768-FB1B4BD8D737.jpeg

01

Dlaczego makro ma znaczenie?

 

W Kompasie Rynkowym wierzymy, że zasadniczo istnieją tylko dwie szerokie zmienne, które wpływają na ceny poszczególnych aktywów: idiosynkratyczna i systematyczna (znana również jako „makro”).

 

Podczas gdy wielu inwestorów ma zdecydowane poglądy na temat idiosynkratycznych czynników napędzających aktywa (dynamika biznesowa w przypadku akcji, kwestie łańcucha dostaw w przypadku towarów itp.), bardzo niewielu inwestorów ma przekonujące ramy do zrozumienia systematyki.

 

Brak zrozumienia zachodzących procesów frustruje inwestorów, gdy aktywa nie poruszają się tak, jak by tego oczekiwali przez dłuższy czas. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez S&P Global, „makro” odpowiada za około 50% wszystkich akcji cenowych. W Kompasie Rynkowym dostarczamy prosty, logiczny proces pozwalający spojrzeć na makro-środowisko z właściwej perspektywy.

02

Cykl koniunkturalny: wzrost gospodarczy  i inflacja

 

Ogólnie rzecz biorąc, tak naprawdę istnieją tylko dwie zmienne ekonomiczne cyklu koniunkturalnego. Wzrost gospodarczy i inflacja. To nie jest skomplikowane. Jeśli dobrze zbadasz te dwie rzeczy, uzyskasz wiele innych cennych informacji. Cała nasza analiza – statystyki zatrudnienia i pracy, cykl kredytowy, analiza aktywności gospodarczej i konsumentów – jest umieszczana w kontekście wzrostu i inflacji. Dobra wiadomość jest taka, że wzrost i inflacja są w pewien sposób przewidywalne. Nie poruszają się losowo. Istnieją trendy. Znalezienie właściwej strony tych trendów jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako inwestor.

Powodem, dla którego trendy są ważne, jest to, że cztery podstawowe klasy aktywów - akcje, obligacje, waluty i surowce - również poruszają się w trendach, odzwierciedlając realia otoczenia makro.

Gospodarka jest cykliczna, tak więc również porusza się w trendach, podobnie jak rynki finansowe.

Prawidłowe zidentyfikowanie cykli biznesowych jest tym co daje Ci ogromną przewagę. Jeśli to ignorujesz, ryzyko Twojego portfela rynkowego istotnie wzrasta.

03

Czy rynki i gospodarka to jeden organizm?

W Kompasie Rynkowym wierzymy w racjonalność wszystkich inwestorów na całym świecie. Uważamy że handel oderwany od makro może być tylko krótkoterminowym odstępstwem. Ostatecznie zwycięża to co dzieje się w realnej gospodarce i jej otoczeniu. 

04

Pozycjonowanie i sentyment inwestorów

Spędzamy również dużo czasu na analizie danych związanych z pozycjonowaniem i nastawieniem uczestników rynku. Jest to ważne ponieważ rynki nie poruszają się w linii prostej w dużej mierze właśnie z powodu zmian sentymentu inwestorów. Jako trader chcesz być po właściwej stronie tych ruchów.

Nasze modele mapują ruchy i zmiany nastawienia inwestorów, a następnie wskazują nam kiedy pozycjonowanie jest zbyt zatłoczone w jednym kierunku, a wtedy nawet niewielkie, sprzeczne z konsensusem, niespodziewane informacje mogą wywołać gwałtowne ruchy na rynku.

Lubimy kiedy nasz marko reżim zbiega się ze skrajnym, przeciwstawnym pozycjonowaniem się uczestników. Ponieważ gdy narracja konsensusu się odwróci, pojawi się wielu nabywców naszych aktywów.

Aby dowiedzieć się więcej o naszym procesie zapoznaj się z naszym pakietem Kompas Premium oraz pakietem edukacyjnym dostępnym w Akademii Inwestora

Makro Polskaa.jpg

Kilka słów o mnie

5A5A6CF0-4B43-480F-88CB-69A08B11A5BF2_edited.png

Maciej Czajka,
Główny analityk/Trader

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - Licencja KNF nr. 2556.

Z rynkiem kapitałowym związany od 2003 roku. Od kilku lat wyłącznie trading i zarządzanie własnym kapitałem.

bottom of page