Szanowny Inwestorze
Niezmiernie jest mi miło powitać Cię na naszej stronie. Ja nazywam się Maciej Czajka i chciałbym zainteresować Cię naszą filozofią i unikalnym podejściem do inwestowania na rynkach.
Skąd w ogóle pomysł na Kompas Rynkowy?
Pomysł narodził się przede wszystkim z mojej głębokiej pasji do rynków kapitałowych. Po kilkunastu latach inwestowania na rynkach i bogatych doświadczeniach we współpracy z wieloma inwestorami detalicznymi pojawiła się we mnie potrzeba stworzenia czegoś, co dotąd nie istniało na polskim rynku: umożliwić dostęp detalicznym inwestorom do narzędzi i analiz dostępnym dotąd jedynie instytucjonalnym uczestnikom rynku. Wyobraziłem sobie, że możliwe jest wyrównanie szans pomiędzy zwykłymi inwestorami a zarządzającymi w funduszach inwestycyjnych czy funduszach hedgingowych. Dlatego za namową i z pomocą moich najbliższych przyjaciół, powstał projekt Kompasu Rynkowego.
Na jakim fundamencie zbudowany jest Kompas Rynkowy?
Kompas Rynkowy to nie jest kolejny trywialny blog o inwestycjach, który dostarcza mainstremowy szum informacyjny. To bardziej forma inwestycyjnej mapy, która jest trochę jak skarb znaleziony po latach poszukiwań. W Kompasie Rynkowym nie idziemy utartą ścieżką i wychodzimy poza główny nurt inwestycyjny. Naszym celem jest oderwanie się od codziennego zgiełku i szumu informacyjnego generowanego codziennie przez różnego rodzaju media i skupienie całego wysiłku na właściwym procesie opartym na modelach matematycznych, statystycznych i twardych danych.
W Kompasie postanowiliśmy podzielić się tym sprawdzonym procesem, który powstawał na bazie wieloletnich badań i analiz.
Mam wrażenie, że chaos generowany przez mainstreamowe media finansowe czasem zagłusza głos mądrości, dlatego zdecydowałem się stworzyć coś, co sprawi, że inwestowanie stanie się bardziej zrozumiałe i przez to ciekawsze i inspirujące. Kompas Rynkowy to nie tylko gotowa, zaawansowana strategia inwestycyjna, ale również unikalne narzędzia, modele, dane, które pozwalają spojrzeć na rynki finansowe z nowej, unikalnej perspektywy.
Z czego korzystamy w Kompasie Rynkowym?
Globalne makro jest kategorią pełną chaosu, dezinformacji, błędnych narracji i charyzmatycznych szarlatanów bezustannie wieszczących albo koniec świata albo niekończącą się hossę. W przeciwieństwie do tego w Kompasie Rynkowym wprowadzamy proces oparty na twardych danych, testach i badaniach przedstawiony w uporządkowanym i powtarzalnym modelu. Kompas Rynkowy ma być drogowskazem, dzięki któremu będziesz mniej podatny na dezinformację i błędy poznawcze, a bardziej świadomy zjawisk i procesów które mają rzeczywiście znaczenie na rynkach finansowych.
Rynek finansowy słynie również z tego, że polega na żargonie oraz systemie nieprzejrzystej i mocno skomplikowanej sieci powiązań i zależności. Ekonomia jest pod tym względem jedną z najtrudniejszych dyscyplin naukowych. Dobrą wiadomością jest to, że w rzeczywistości tylko kilka zmiennych ekonomicznych faktycznie wpływa na zwroty z klas aktywów.
W strategii i filozofii, którą chciałbym się z Tobą podzielić, koncentrujemy się na lepszym zrozumieniu globalnego cyklu gospodarczego i biznesowego, a także tego, jak rynki poszczególnych klas aktywów poruszają się, aby odzwierciedlić dany cykl.
W ramach podejścia "odgórnego" badamy i analizujemy gospodarki i rynki na całym świecie, tworząc przejrzysty obraz i drogowskaz zarówno dla średnioterminowego handlu jak i długoterminowych portfeli. Chciałbym, aby Kompas zbudował w Tobie potrzebę systemowego podejścia do rynków, żeby za Twoimi decyzjami inwestycyjnymi stał logiczny i powtarzalny proces. Wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej, niż gdy działamy w pojedynkę, dlatego zapraszam Cię gorąco do przyłączenia się i wspólnego budowania społeczności Kompasu.
Maciej Czajka
Założyciel "Kompasu Rynkowego"
01
Dlaczego makro ma znaczenie?
W Kompasie Rynkowym wierzymy, że zasadniczo istnieją tylko dwie szerokie zmienne, które wpływają na ceny poszczególnych aktywów: idiosynkratyczna i systematyczna (znana również jako „makro”).
Podczas gdy wielu inwestorów ma zdecydowane poglądy na temat idiosynkratycznych czynników napędzających aktywa (dynamika biznesowa w przypadku akcji, kwestie łańcucha dostaw w przypadku towarów itp.), bardzo niewielu inwestorów ma przekonujące ramy do zrozumienia systematyki.
Brak zrozumienia zachodzących procesów frustruje inwestorów, gdy aktywa nie poruszają się tak, jak by tego oczekiwali przez dłuższy czas. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez S&P Global, „makro” odpowiada za około 50% wszystkich akcji cenowych. W Kompasie Rynkowym dostarczamy prosty, logiczny proces pozwalający spojrzeć na makro-środowisko z właściwej perspektywy.
02
Cykl koniunkturalny: wzrost gospodarczy i inflacja
Ogólnie rzecz biorąc, tak naprawdę istnieją tylko dwie zmienne ekonomiczne cyklu koniunkturalnego. Wzrost gospodarczy i inflacja. To nie jest skomplikowane. Jeśli dobrze zbadasz te dwie rzeczy, uzyskasz wiele innych cennych informacji. Cała nasza analiza – statystyki zatrudnienia i pracy, cykl kredytowy, analiza aktywności gospodarczej i konsumentów – jest umieszczana w kontekście wzrostu i inflacji. Dobra wiadomość jest taka, że wzrost i inflacja są w pewien sposób przewidywalne. Nie poruszają się losowo. Istnieją trendy. Znalezienie właściwej strony tych trendów jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako inwestor.
Powodem, dla którego trendy są ważne, jest to, że cztery podstawowe klasy aktywów - akcje, obligacje, waluty i surowce - również poruszają się w trendach, odzwierciedlając realia otoczenia makro.
Gospodarka jest cykliczna, tak więc również porusza się w trendach, podobnie jak rynki finansowe.
Prawidłowe zidentyfikowanie cykli biznesowych jest tym co daje Ci ogromną przewagę. Jeśli to ignorujesz, ryzyko Twojego portfela rynkowego istotnie wzrasta.
03
Czy rynki i gospodarka to jeden organizm?
W Kompasie Rynkowym wierzymy w racjonalność wszystkich inwestorów na całym świecie. Uważamy że handel oderwany od makro może być tylko krótkoterminowym odstępstwem. Ostatecznie zwycięża to co dzieje się w realnej gospodarce i jej otoczeniu.
04
Pozycjonowanie i sentyment inwestorów
Spędzamy również dużo czasu na analizie danych związanych z pozycjonowaniem i nastawieniem uczestników rynku. Jest to ważne ponieważ rynki nie poruszają się w linii prostej w dużej mierze właśnie z powodu zmian sentymentu inwestorów. Jako trader chcesz być po właściwej stronie tych ruchów.
Nasze modele mapują ruchy i zmiany nastawienia inwestorów, a następnie wskazują nam kiedy pozycjonowanie jest zbyt zatłoczone w jednym kierunku, a wtedy nawet niewielkie, sprzeczne z konsensusem, niespodziewane informacje mogą wywołać gwałtowne ruchy na rynku.
Lubimy kiedy nasz marko reżim zbiega się ze skrajnym, przeciwstawnym pozycjonowaniem się uczestników. Ponieważ gdy narracja konsensusu się odwróci, pojawi się wielu nabywców naszych aktywów.
Aby dowiedzieć się więcej o naszym procesie zapoznaj się z naszym pakietem Kompas Premium oraz pakietem edukacyjnym dostępnym w Akademii Inwestora
Zespół Kompasu
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - Licencja KNF nr. 2556.
Z rynkiem kapitałowym związany od 2003 roku.
Maciej Czajka,
Inwestor/analityk
Radosław Dwornik,
FX Portfolio Manager
Absolwent Szkoły Głównej Handlowe w Warszawie.
CACIB FX Portfolio Manager.
Z rynkiem kapitałowym związany od 2010 roku.