top of page

Kompas Dnia - jak korzystać z modelu Akumulacji/Dystrybucji (A/D*) - na przykładzie spółki Artifex Mundi SA

Wskaźnik Akumulacji/Dystrybucji to jeden z naszych wiodących modeli wyprzedzających, w ramach którego codziennie mapujemy strukturę transakcji na wszystkich spółkach z GPW i NYSE/NASDAQ zarówno tych dokonywanych w ramach codziennych notowań jak i tych zawieranych poza systemem notowań (szczególnie z uwzględnieniem pakietowych transakcji insider'ów).


Opis modelu


Ocena A/D* - model pozwala zinterpretować aktywność kupujących i sprzedających na rynku giełdowym. Wykorzystuje algorytm do analizy zmian cen i wolumenów obrotu dla każdej spółki w ciągu ostatnich 13 tygodni w celu ustalenia, czy na akcjach danej spółki występowała akumulacja netto (kupno), czy dystrybucja (sprzedaż).

A = Mocna akumulacja

B = Umiarkowana akumulacja

C = Równowaga

D = Umiarkowana dystrybucja

E = Mocna dystrybucja.

Ponieważ instytucje mają największy wpływ na cenę i wolumen wielu akcji, ocena A lub B może wskazywać na zakupy dokonywane przez inwestorów instytucjonalnych.

Uwzględnienie czynnika przepływu strumienia akcji jest niezwykle istotne z punktu widzenia taktycznego rozgrywania danego waloru i zarządzania ryzykiem danej pozycji w portfelu. Często informacje pojawiające się w ramach obrotów mogą być kluczowe w kontekście potencjalnych przyszłych zmian w wycenie rynkowej danej spółki.

Dzięki naszemu modelowi opartemu na analizie struktury obrotów, każda większa wyprzedaż papierów wartościowych przez inwestorów instytucjonalnych lub insider'ów zostaje natychmiast wykryta i zidentyfikowana, dzięki czemu jesteśmy w stanie odpowiednio szybko zareagować, często zanim pojawią się jakiekolwiek informacje w przestrzeni publicznej, które mogą mieć bezpośredni wpływ na kurs akcji danej spółki.


Omówienie modelu na przykładzie spółki Artifex Mundi SA


Przeanalizujmy model oceny A/D* na przykładzie spółki Artifex Mundi SA, która do niedawna była jeszcze w naszym portfelu akcji GPW.

Dla lepszego zobrazowania, na wykresie poniżej naniesione zostały historyczne oceny modelu A/D* oraz ogólny zarys oceny RK* dla tej spółki. Jak widzimy unikanie okresów, kiedy A/D* wskazuje na ocenę "D" lub "E" jest kluczowe w kontekście zarządzania ryzykiem danej pozycji na rynku. Okresy najsłabszych ocen (tj. D lub E) oznaczają zwykle zwiększoną instytucjonalną dystrybucję, a utrzymywanie ekspozycji na takim rynku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, szczególnie gdy jednocześnie spółka ma ocenę RK* poniżej 90pkt.

Przykładowy sposób, w jaki można wykorzystać te informacje do rozegrania scenariusza wzrostowego na akcjach tej spółki pokazuje poniższy wykres.

Zielone światło do zajmowania długich pozycji na spółce pojawiło się już 30 stycznia 2023 roku i trwało do 7 maja 2024 roku. Jako, że w sprzyjającym wzrostom środowisku (tj. RK*=90+, A/D*=A lub B) sygnały kupna płynące z analizy technicznej działają znacznie skuteczniej, to przy wykorzystaniu, w tym okresie, prostych narzędzi analizy technicznej mogliśmy wygenerować wiele sygnałów do zajęcia pozycji, nawet już na początku 2023 roku, kiedy to dane fundamentalne płynące ze spółki nie wskazywały jeszcze jednoznacznie na zbliżającą się wyraźną poprawę wyników.

Ostatecznie, zmiana oceny modelu A/D* z "B" na "D" w połowie maja 2024r. to był jeden z głównych powodów zamknięcia naszej ekspozycji w dniu 22 maja na spółce Artifex, pomimo utrzymujących się jeszcze relatywnie wysokich ocen RK* i F* (fundamentalnej).


Gdzie znajdę aktualne wskazania modelu?


Wszyscy użytkownicy, w ramach Kompas Premium, mają bezpośredni dostęp do bieżących wskazań modelu zarówno dla spółek z polskiego jak i amerykańskiego parkietu na głównej stronie Pulpitu Inwestora.


Podsumowanie


Analiza zmian wolumenu obrotu może przynieść nam cenne wskazówki o tym, w której fazie cyklu znajdują się aktualnie akcje danej spółki i uzyskać podpowiedź już na wczesnym etapie czy wykazują oznaki siły czy słabości. Jest to szczególnie istotne w początkowej jak i późnej fazie cyklu hossy, ponieważ pozwala na odpowiednio wczesną reakcję, a tym samym lepsze zarządzanie ryzykiem danej pozycji jak i całego portfela.


Dołącz do Kompas Premium i ciesz się wszystkimi korzyściami


Zachęcamy do subskrypcji Kompas Premium, aby uzyskać bezpośredni dostęp do modelu A/D* oraz wielu innych ekskluzywnych narzędzi, modeli i analiz o jakości instytucjonalnej.

Dzięki Kompas Premium:

  • Uzyskasz dostęp do strategii inwestycyjnych, które regularnie pobijają rynek;

  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami i cyklami globalnego oraz lokalnego makro, które na bieżąco monitorujemy w ramach naszych unikalnych modeli. Dzięki czemu zawsze wiesz, w którym kierunku zmierza globalny biznes i gospodarka, a wraz z nimi konkretne sektory i spółki.

  • Zoptymalizujesz swoje inwestycje, dzięki unikalnym rankingom spółek, zaawansowanym modelom ilościowym oraz aktywnemu zarządzaniu portfelem dostosowanym do aktualnego cyklu globalnego makro;

  • Zaoszczędzisz setki godzin z zestawem gotowych rozwiązań stworzonych dla inwestorów przez inwestorów.


Nie błądź po rynkach, dołącz do grona zadowolonych użytkowników Kompas Premium już dziś.
Chcesz poczytać więcej?

Subskrybuj kompasrynkowy.pl, aby czytać dalej ten post.

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page