top of page

Kompas Dnia - podsumowanie ankiety FMS od BoA

Podsumowanie najnowszej, comiesięcznej, ankiety globalnych zarządzających funduszami od BofA.

Główne wnioski: to najbardziej optymistyczna ankieta FMS (Ankieta Zarządzających Funduszami) od 2 lat, poziomy gotówki obniżone zostały do poziomu 4,2% z 4,8% w miarę jak oczekiwania wzrostu globalnego osiągają najwyższy poziom od 2 lat, a inwestorzy stawiają wszystko na technologię z USA; wskaźnik bulls&bears BofA na poziomie 6,8. Pozycjonowanie inwestorów staje się coraz mocniejszym wiatrem przeciwnym dla aktywów ryzykownych, choć nie są to jeszcze poziomy ekstremalne.


W kwestii makroekonomii: po raz pierwszy od kwietnia '22 inwestorzy nie przewidują recesji, optymizm względem wzrostu globalnego najwyższy od lutego '22 (netto -25%); pytani o ścieżkę gospodarki w tym roku, 2/3 inwestorów mówi o "miękkim lądowaniu", 1/5 o "braku lądowania", 1/10 o "twardym lądowaniu".


W kwestii polityki: niższe stopy procentowe są katalizatorem optymizmu: tylko 4% spodziewa się wyższych krótkoterminowych stóp procentowych, tylko 7% spodziewa się wyższej inflacji, a 85% mówi, że krzywa rentowności się przechyli; rekordowe 46% mówi, że polityka fiskalna jest "zbyt stymulująca".


W kwestii zatłoczenia i liderów: "długie na Wspaniałej Siódemce" to najbardziej zatłoczony handel od tematu "długiej na dolarze amerykańskim" z października '22 (= duży punkt zwrotny); "krótkie na akcjach Chin" to drugi najbardziej zatłoczony handel, a 1/4 mówi, że strukturalne niedoważenie Chin to właściwa strategia; kto będzie liderem hossy na amerykańskim rynku na akcji? 41% mówi, że "duże spółki wzrostowe", 18% "małe spółki wzrostowe", 12% "małe spółki wartościowe", 11% "duże spółki wartościowe".


W kwestii alokacji aktywów (AA): globalna alokacja w akcje na najwyższym poziomie od 2 lat, alokacja w akcje amerykańskie najwyższa od listopada '21, w sektor technologiczny najwyższa od sierpnia '20, spółki growth>value najwyższy od maja '20.


Pozdrawiam

Radosław

Kompas Rynkowy


Comments


bottom of page