W dzisiejszym wpisie chcemy podzielić się Wami spostrzeżeniami na temat rynku surowców, skupiając się szczególnie na rynku miedzi. Rzucamy światło na zależności między różnicami czasowymi (timespreads) a stanem fizycznej dostępności surowców na rynkach, przedstawiamy prognozy ceny miedzi, co będzie miało również odpowiednie przełożenie na akcje spółki KGHM.
Różnice Czasowe (Timespreads) jako wiarygodny wskaźnik
Różnice czasowe, czyli dysproporcja między cenami spot (aktualnymi) a cenami terminowymi, od dawna uznawane są za wiarygodny wskaźnik fizycznej dostępności surowców na rynku. Najnowsze analizy potwierdzają tę tezę, szczególnie w kontekście energii, gdzie niskie zapasy znacząco wpływają na wzrost różnic czasowych. Jest to spowodowane bardzo niską elastycznością cenową popytu na energię w krótkim okresie. Z kolei zapasy metali mają mniejszy wpływ na różnice czasowe, prawdopodobnie dlatego, że chociaż krótkoterminowa podaż jest nieelastyczna, pozostaje taką w średnim okresie z powodu długiego procesu wydobycia, często trwającego dekadę.
Miedź na drodze do backwardation
Szczególnie interesującym przypadkiem jest właśnie wspomniana miedź, gdzie relacja między zapasami a różnicami czasowymi wykazuje silną nieliniowość. Spadek zapasów metali przemysłowych, w tym miedzi, przeważnie przekłada się na umiarkowany wzrost różnic czasowych, o ile zapasy te mieszczą się w historycznych normach. Jednakże, sytuacja ta zmienia się dramatycznie, gdy zapasy zbliżają się do poziomów krytycznych, co może prowadzić do backwardation. Przewidujemy, że znaczące deficyty zapasów w II kwartale spowodują wejście rynku miedzi w fazę silnego niedoboru i backwardation w drugiej połowie roku.
Bycze perspektywy
Utrzymujemy selektywnie bycze stanowisko w odniesieniu do rynku surowców, podkreślając szczególnie potencjał miedzi. Obecne różnice czasowe dla miedzi są znacznie niższe niż ich fair value, co sugeruje, że cena miedzi może wzrosnąć nawet o 60-70% do roku 2025. Jednocześnie, oczekuje się, że obniżki stóp procentowych przez Fed będą wspierać różnice czasowe, zwłaszcza dla cyklicznych produktów rafinowanych i metali przemysłowych, poprzez obniżenie kosztów utrzymania zapasów i wspieranie popytu końcowego.
Podsumowując, różnice czasowe (timespreads) są kluczowym wskaźnikiem stanu rynku surowców, oferującym wgląd w fizyczną dostępność surowców oraz przyszłe tendencje cenowe. Prognozujemy, że ceny kontraktów na miedź w 2024 mogą być pod dużą presją mało elastycznej podaży oraz rosnącego dynamicznie globalnego popytu. Pamiętaj, że wyższe ceny miedzi oznaczają również wyższe ceny akcji KGHM, jednego z największych producentów miedzi na świecie.
Chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się na globalnych rynkach, nie chcesz przegapić najważniejszych trendów? Dołącz do Kompas Premium i zyskaj dostęp do unikalnych modeli makro, analiz i narzędzi fundamentalnych niedostępnych w szeroko pojętych mainstreamowych mediach. Tylko u nas, analizy i narzędzia jakości hedge fund w jednym miejscu.
Jakie instrumenty poza KGHM polecacie z ekspozycją na miedź?