top of page

Kompas Dnia - czy rynek akcji czeka kontynuacja wzrostów w drugim półroczu 2024?

Globalna gospodarka przeciwstawia się szeroko rozpowszechnionym oczekiwaniom spowolnienia, rosnąc w tempie powyżej średniej w tym roku. Globalna inflacja zbliża się do pożądanego poziomu 2%, tworząc stabilne warunki na drugą połowę roku. Mimo to, wzrost indeksu MSCI World o 10% od początku roku, po wzroście o 20% w 2023 roku, rodzi pytania o dalszy potencjał do kontynuacji wzrostów. Nasza analiza rozpoczyna się od dokładnej oceny filarów rynków akcji.

Produkcja przemysłowa powoli, ale stabilnie odbudowuje się, ponieważ Globalny PMI Przemysłu umacnia się, wspomagany przez najszerszy zakres ekspansji (już 53%, czyli 21 z 40 krajów, wykazuje PMI przemysłowy powyżej 50pkt z rosnącym tempem liczonym rok do roku na poziomie 75%) od dwóch lat. Mimo obaw o rosnący protekcjonizm i spadek konsumpcji, dynamika handlu globalnego wydaje się stabilizować – szczególnie w Azji, gdzie rosnący eksport z głównych krajów handlowych (Korea, Singapur i Tajwan) daje pozytywne perspektywy dla tamtego regionu, ale również dla wskazuje na możliwą poprawę wskaźnika PMI przemysłu dla Polski.


Reklama Internetowa i IT

W sektorze usług wskaźnik reklamy internetowej osiągnął dwuletnie maksimum, co sugeruje stabilny rynek reklamy cyfrowej w USA. Sektor oprogramowania i usług powinien nadal zachowywać się dobrze zarówno w USA jak i w Europie.

Rewizje EPS

Pozytywny obraz światowej gospodarki ma bezpośredni pozytywny wpływ na zyski korporacyjne. Zdolność do generowania zysków przez firmy na całym świecie jest wyraźnie widoczna, z konsensusem prognoz wzrostu EPS (zysk na akcję) na kolejne 12 miesięcy rosnącym we wszystkich regionach. Globalny wskaźnik rewizji zysków od BoA osiągnął 29-miesięczne maksimum. Wyprzedzające wskaźniki przewidują, że globalne zyski wzrosną o wysokie jednocyfrowe wartości procentowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy, po stagnacji w 2023 roku, a prognozy rosną z każdym miesiącem.

Inflacja a rynki finansowe

Chociaż wzrost zysków tradycyjnie był najważniejszym czynnikiem napędzającym rynki akcji, zwłaszcza w średnim i długim okresie, to inflacja w głównej mierze decydowała o losach rynków finansowych w erze post pandemicznej. Od dłuższego czasu przewidywaliśmy dezinflację, a poza nerwowym pierwszym kwartałem w USA, dezinflacja pozostaje nadal w pełnym rozkwicie.

W naszej opinii majowa inflacja CPI była ogromnym krokiem we właściwym kierunku, co sprawiło, że ponowne przyspieszenie inflacji jest praktycznie bardzo mało prawdopodobne. Spadek inflacji był szeroko zakrojony: 53% z 74 składowych CPI w USA obecnie rośnie poniżej 2,0% rok do roku, a zakres dezinflacji rozszerza się na usługi, w tym na deflację w 24% kategorii usług. Nie jest zaskoczeniem, że Cleveland Fed Trimmed Mean wzrósł tylko o 0,1% miesiąc do miesiąca (3,4% rok do roku), co jest najniższym poziomem od stycznia 2021 roku.

Globalne łagodzenie polityki

Impuls dezinflacyjny stwarza podstawy do zsynchronizowanego globalnego łagodzenia polityki monetarnej, które może nastąpić wcześniej niż później. Obecnie 42% z 34 globalnych banków centralnych znajduje się w trybie łagodzenia polityki, w porównaniu do zaledwie 10% w lipcu 2023 roku. Oczekujemy podwojenie tego odsetka do końca 2024 roku, co zapewni znaczący impuls dla globalnej gospodarki.

Szerokość rynku

Pojawia się wiele wątpliwości w przestrzeni medialnej dotyczących słabości rynku wynikającej z siły zaledwie garstki akcji, które ciągną indeksy. Wolimy oceniać jakość szerokości rynku na podstawie kierunku, a nie jej wielkości. Skupienie się na nierównomiernym rozkładzie zysków jest bez znaczenia, jeśli szerszy zestaw porusza się w odpowiednim kierunku. Tak, zwroty indeksów były pod silnym wpływem wyników megacaps, ale to jest prawdziwe z definicji – największe akcje będą miały nieproporcjonalny wkład w indeks ważony kapitalizacją rynkową. Zamiast to dewaluować, należy to zaakceptować. W kontekście rynkowym, to ogólny kierunek rynku ma większe znaczenie, niż wkład pojedynczych spółek.

Poza tym szerokość rynku nie jest taka zła, gdy 63% akcji, 88% grup branżowych i 72% rynków na całym świecie handluje powyżej swoich 200-dniowych średnich kroczących.

Punkty słabości

Oczywiście, istnieją ryzyka – na przykład spadek odsetka globalnych akcji osiągających nowe 52-tygodniowe maksima z 9,4% w połowie maja do 3,8% obecnie, nawet gdy rynek akcji mierzony indeksem MSCI World osiąga nowe rekordowe wartości. Choć długotrwałe okresy takiej dywergencji mogą być złowieszcze, na obecnym etapie nie są one wystarczające, aby przyjąć defensywne podejście. Naszym zdaniem, sytuacja wymaga jedynie ścisłego monitorowania.

Analiza potencjału

Wracając do pytania postawionego we wstępie. Jak dużo rynek akcji może jeszcze wzrosnąć? Wszyscy znamy powiedzenie, że nie ma dwóch takich samych rynków byka. Jednak historyczne epizody są najlepszymi narzędziami, jakie mamy do odpowiedzi na to pytanie. Spróbujemy odpowiedzieć na nie z dwóch perspektyw, używając głównie S&P500 jako proxy dla globalnych akcji, aby wykorzystać większą próbę i znacznie szerszy zakres danych historycznych.

Akcje amerykańskie miały mocny początek w 2024 roku, rosnąc o 10% w ciągu pierwszych 100 dni handlowych (do 23 maja). Historycznie, w 25 przypadkach od 1928 roku, gdy S&P 500 wzrósł o co najmniej 10% w ciągu pierwszych 100 dni handlowych roku, osiągnął średnio 24% wzrostu w ciągu całego roku, co oznacza dalszy potencjał wzrostu o 7% w obecnym roku kalendarzowym.

Źródło: własne


Do podobnych wniosków możemy dojść analizując nasz rodzimy indeks WIG. Analiza Tomasza Hońdo z Quercus TFI S.A. wskazuje, że "...kiedy w I półroczu WIG zyskiwał kilkanaście procent (definiowane jako więcej niż 10 i mniej niż 20 proc.), to w II półroczu ... niemal zawsze też był na plusie. Co ciekawe, średni wynik w H2 wyniósł 13,3 proc., a więc był tylko nieznacznie niższy od średniego osiągnięcia w I półroczu."

źródło: Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.


Cykl obniżek stóp procentowych zbliża się, a rynek terminowy zakłada pierwszą obniżkę stóp w listopadzie, natomiast my zakładamy, że pojawi się już we wrześniu. Historyczne dane w takim scenariuszu sugerują wyższe ceny akcji w przyszłości. W siedmiu przypadkach od 1950 roku, kiedy gospodarka USA nie weszła w recesję w ciągu roku od pierwszej obniżki stóp przez Fed (nasz scenariusz bazowy dla obecnego cyklu), S&P 500 zazwyczaj przynosił pozytywne zwroty przed pierwszą obniżką, ze średnimi zwrotami wynoszącymi 5-7% w perspektywie 4-5 miesięcy.

Źródło: własne


Średnia z tych powyższych historycznych analogii wskazuje na potencjał wzrostowy obecnego cyklu na około 7% do końca roku. Oczywiście, takie techniki szacowania podlegają szerokim błędom i nie uwzględniają ścieżki, którą należy przejść, aby to osiągnąć. Niemniej jednak, znacząca korekta pojawia się niezwykle rzadko bez większego wstrząsu (trudnego do przewidzenia) lub pogorszenia się podstawowych czynników, takich jak polityka monetarna (na co dziś nie ma oznak).

Umiarkowane tempo wzrostu i perspektywy inflacyjne, obiecujące zyski, łagodzenie polityki oraz umiarkowana szerokość rynku to elementy sprzyjające kontynuacji hossy. Nie można zapomnieć też o pozytywnym wpływie wynikających z potencjalnego rozluźnienia funduszy rynku pieniężnego, co już ma miejsce od listopada 2023.

Źródło: Goldman Sachs


Pozostajemy pozytywni do rynku akcji w drugim półroczu. Kluczowym czynnikiem ryzyka pozostaje ewentualny wzrost rentowności obligacji, zważywszy na utrzymującą się negatywną korelację między rentownościami obligacji a rynkami akcji.

Pozdrawiam

Maciej

 

Podobał ci się artykuł? Chcesz więcej?

Dołącz do Kompas Premium już teraz i zyskaj dostęp do bogatych zestawów, codziennie aktualizowanych, unikalnych narzędzi, zaawansowanych modeli oraz skutecznych strategii.


Ponadto zyskasz bezpośredni dostęp do naszych portfeli inwestycyjnych (akcje z GPW, NYSE, NASDAQ), unikalnych rankingów spółek z polskiego i amerykańskiego rynku oraz wielu innych ekskluzywnych narzędzi wspierających codzienne inwestowanie na giełdach akcji.


W ramach usługi Kompas Premium:

  • Uzyskasz dostęp do strategii inwestycyjnych, które regularnie pobijają rynek.

  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami, cyklami globalnego i lokalnego makro, które na bieżąco są monitorowane, aktualizowane i wyjaśniane przez naszych doświadczonych ekspertów.

  • Zoptymalizujesz swoje inwestycje dzięki unikalnym rankingom spółek, zaawansowanym modelom ilościowym oraz aktywnemu zarządzaniu ryzykiem portfela dostosowanym do aktualnego cyklu globalnego makro.


Już dziś przetestuj bezpłatnie Kompas Premium przez 7dni i poznaj wszystkie zalety naszej platformy!Comments


bottom of page