top of page

Kompas Dnia - niemiecki ZEW, cykl kredytowy a perspektywy dla rynków akcji

Wzrost wskaźnika ZEW dla Niemiec.

Dzisiejszy odczyt wskaźnika ZEW dla Niemiec potwierdza, że otoczenie gospodarcze poprawia się. Przy odczycie +47,1 punktu są one o 4,2 punktu wyższe od wartości z kwietnia. Poprawia się także ocena bieżącej sytuacji gospodarczej. Wskaźnik sytuacji wzrósł o 6,9 punktu i wynosi obecnie minus 72,3 punktu.

„Zaufanie rośnie. Po tym, jak wzrost gospodarczy w Niemczech w I kwartale 2024 r. był wyższy niż ogólnie oczekiwano, rosną zarówno oceny sytuacji, jak i oczekiwania gospodarcze. Pojawia się coraz więcej oznak ożywienia gospodarczego. Powinna się do tego przyczynić także lepsza ocena sytuacji gospodarczej całej strefy euro oraz ważnego rynku eksportowego Chin. Większy optymizm wyraża się zwłaszcza w gwałtownie zwiększonych oczekiwaniach dotyczących konsumpcji krajowej, a w dalszej kolejności sektora budowlanego i maszynowego – komentuje bieżące wyniki Prezes ZEW prof. dr Achim Wambach.

W majowym badaniu nieznacznie wzrosły także oczekiwania ekspertów rynku finansowego co do rozwoju gospodarczego w strefie euro. Przy obecnym poziomie plus 47,0 pkt. są one o 3,1 pkt wyższe od wartości z kwietnia. Wyraźnie poprawia się także ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w strefie euro. Wskaźnik sytuacji wzrósł o 10,2 pkt. do minus 38,6 pkt.

Chcesz poczytać więcej?

Subskrybuj kompasrynkowy.pl, aby czytać dalej ten post.

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page